Jak skutecznie i bezpiecznie dbać o skórki paznokci

Dłonie stanowią wizytówkę każdego człowieka. Starannie pielęgnowane i zadbane dłonie to cecha, którą powinny pielęgnować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Skórki paznokci stanowią jeden z istotnych elementów, na które zwracana jest uwaga. Ich stan w szczególności przyciąga wzrok, zwłaszcza kiedy towarzyszy im piękny manicure.


Jak więc zadbać o wizerunek naszych skórek?

Wystarczy Ci kilka kroków w pielęgnacji, aby zadbać o wygląd własnych dłoni.

Po pierwsze- regularnie nawilżaj skórki, aby uniknąć ich nadmiernego wysuszenia. Delikatna skóra wokół paznokci jest często narażona na działanie detergentów, które pozbawiają je odpowiedniego nawilżenia. Przesuszone skórki pękają, zdzierają się, dlatego należy pamiętać o hydratacji.


Olejowanie skórek

Rolę w nawilżeniu ma również olejowanie. Jak prawidłowo olejować paznokcie i skórki dowiesz się z kursów paznokci (dostępnych tutaj). Stosuj od czasu do czasu odżywcze olejki do skórek paznokci, aby utrzymać ich elastyczność i zdrowy wygląd. Zaleca się używanie olejków, które mają odpowiednią zawartość witamin oraz mikroskładników. Sprawdzaj informacje na opakowaniu. Możesz używać również kremów dedykowanych dłoniom, w szczególności tych, które mają związek z zabezpieczeniem na warunki atmosferyczne.


Usuwanie skórek

W wielu kursach paznokci zwraca się uwagę na długie skórki. Usuwa się je za pomocą specjalistycznych narzędzi. Możemy zadbać o ich długość również w domu. Po kąpieli lub namoczeniu dłoni w wodzie, delikatnie odsuń skórki z płytki paznokcia za pomocą drewnianego patyczka do manicure. Staraj się unikać metalowych narzędzi- ich ostre końce mogą uszkodzić skórki. Jeśli chcielibyśmy wycinać skórki samodzielnie należy użyć sterylnych, dobrej jakości narzędzi.

Pamiętaj aby skórki usuwać lub odsuwać z odpowiednim naciskiem. Zbyt duży ucisk może uszkodzić skórki, a nawet zranić. Delikatny ucisk jest kluczowy. Uważaj też na przesadny manicure. Stałe narażanie skórek paznokci na lakiery, czy narzędzia mechaniczne, mogą powodować ich osłabienie. Zbyt częste i głębokie wycinanie skórek mogą spowodować, że będą one pękały, wysuszały się lub wręcz zdzierały.


Unikanie detergentów

Unikaj bezpośredniego kontaktu skórek z detergentami. W wielu kursach paznokci zapomina się o aspekcie, z którym nasze skórki mają do czynienia na co dzień- detergenty. Nie używaj zbyt agresywnych środków chemicznych lub narzędzi, które mogą uszkodzić delikatną skórę wokół paznokci. Nie ważne czy to płyn do mycia naczyń, gąbki czy inne środki do sprzątania, zostawiają one ślad na naszej skórze i mogą niszczyć skórki. Staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z detergentami, stosując rękawiczki lub inne zabezpieczenia skóry.


Zabezpieczenie

Zabezpieczaj też skórki przed złymi warunkami atmosferycznymi. Intensywne słońce, czy mróz, a także wiatr, wysuszają naszą skórę- w tym skórę paznokci. W okresie zimowym pamiętaj o noszeniu rękawiczek, a w lecie o nawilżaniu skóry kremami, balsamami i zabezpieczaj kremami z filtrem przed słońcem.


Manicure

Od czasu do czasu, najlepiej co około 10-15 dni, rób manicure. Nie musisz wycinać skórek za każdym razem- sprawdzaj ich kondycję. Jeśli są osłabione staraj się stosować drewniane patyczki, zamiast ciążków. W przypadku problemów z zadzierającymi się skórkami zrezygnuj zmiękczaj je za pomocą specjalnego płynu lub oliwki i odsuwaj drewnianym patyczkiem. Jak prawidłowo wykonać odsuwanie możesz dowiedzieć się z licznych kursów paznokci, a także gdy zapytasz o to dermatologa. Możesz znaleźć również instrukcje w Internecie- uważaj jednak, aby korzystać z profesjonalnej wiedzy, gdyż nieprawidłowe odsuwanie skórek, może narazić je na kolejne urazy. Pamiętaj jednak, że manicure ma być również powiewem świeżości i zabawą. Szukaj inspiracji, dzięki którym wyrazisz siebie poprzez paznokcie.


Maski do dłoni

Istnieją także maseczki odżywcze dla dłoni oraz dedykowane maseczki dla skórek dłoni. Zrób treściwą maseczkę odżywczą. Możesz użyć gotowca ze sklepu lub skomponować własną. Ich przykładowe składy poznasz na kursach paznokci lub na dedykowanych stronach. Efekt maseczek wzmacnia ciepło. Możesz zaopatrzyć się w rękawiczki lub obłożyć dłonie folią, aby maseczka miała lepszy efekt. Stosuj je regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.


Obgryzanie skórek

Innym ważnym aspektem jest obgryzanie skórek i płytki paznokcia. Często robimy to bezwiednie, gdy się nad czymś zastanawiamy lub w sytuacjach stresowych. To nawyk, który może prowadzić do podrażnień i infekcji. Jeśli masz kłopot z obgryzaniem, możesz stosować specjalne lakiery i olejki, które swoim smakiem będą skutecznie zniechęcać Cię do tej czynności.


Zdrowa dieta

Ostatnim ważnym aspektem jest zdrowa dieta. Skórki stanowią część naszego organizmu, a więc wszelkie niedobory mikro i makroelementów, będą również się na nich pojawiać. Prawidłowe odżywienie ma wpływ na kondycję skórek paznokci i paznokci samych. Upewnij się, że w twojej diecie znajdują się odpowiednie witaminy i składniki odżywcze. Należy pamiętać o jedzeniu warzyw i owoców, aby zapewnić organizmowi witaminy, a także pij dużo wody, aby nawodnić organizm od środka. Właściwa dieta, bez fast foodów, to pierwszy krok do właściwej pielęgnacji skórek.


Podsumowanie

Zadbane dłonie są ważne dla ogólnego wizerunku osoby. Pielęgnacja skórek paznokci jest kluczowa, aby utrzymać zdrowy i atrakcyjny wygląd dłoni. Pamiętaj o nawilżeniu skórek regularnie, unikaj obgryzania i przesadnego przycinania. Aby zachować zdrowy wygląd skórek stosuj olejowanie oraz delikatne odsuwanie skórek po kąpieli. Pamiętaj również o unikaniu kontaktu skórek z detergentami oraz zabezpieczaniu ich przed warunkami atmosferycznymi. Regularny manicure, maseczki odżywcze i zdrowa dieta to czynniki, równie mocno wpływające na kondycję naszych skórek i paznokci. Dbanie o skórki to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia i komfortu. Dlatego znajdź chwilę czasu w swojej codziennej rutynie, aby zadbać o swoje skórki jak profesjonalista.


Prześlij komentarz

0 Komentarze